Quantcast
Channel: porady serwisowe – Wyposażenie stacji kontroli pojazdów
Viewing all 86 articles
Browse latest View live

Zmodernizowane linie produkcji MAHA pracują już na SKP

$
0
0

Serwis WSOP w ostatnim czasie przeprowadził modernizacje kilku linii diagnostycznych produkcji MAHA. Dzięki temu klienci uniknęli sporych wydatków na zakup nowych urządzeń, a po modernizacji sprzęt spełnia wszystkie wymogi, aby przez kolejne lata pracował na stacji kontroli pojazdów.

Wspomniane modernizacje przeprowadzone zostały na różnego typu liniach diagnostycznych, pochodzących z różnych okresów produkcji, dlatego ich zakres obejmował każdorazowo inny zestaw czynności: od wymiany samego sterowania, aż po kompleksowy remont grup podłogowych wraz z lakierowaniem obudów i wymianą bębnów.

Głównym problemem linii diagnostycznych produkcji MAHA starszych typów (E, Screen, Eurotest, ale także Eurosystem z początkowych lat produkcji) jest sterowanie oparte na niewykorzystywanych już obecnie rozwiązaniach. W bardzo starych liniach jest to jeszcze sterownik przemysłowy, w nieco nowszych komputer PC. Dopóki elektronika pracuje bez zarzutu, problemy nie występują. Jednak w przypadku awarii komputera trudno jest serwisować ten sprzęt, ponieważ brakuje do niego części zamiennych, a dodatkowo starsze wersje systemu operacyjnego (np. Windows 98) nie występują już w sprzedaży i nie są wspierane przez firmę Microsoft.

Kilku naszych klientów (między innymi: stacje Autotest z Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej oraz MPGK Katowice) zdecydowało się na kompleksową modernizację posiadanych linii produkcji MAHA – zarówno w wersjach osobowych, jak i uniwersalnych. Zmodernizowane urządzenia pracują na nowym komputerze z systemem operacyjnym Windows 8 i oprogramowaniu w wersji Eurosystem 7.50. Możliwa jest także wymiana szafy sterującej na nową. Linia diagnostyczna po takiej modernizacji posiada certyfikat Instytutu Transportu Samochodowego potwierdzający spełnianie przez nią wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów.

Istnieje również możliwość modernizacji starszych rozwiązań znanych jako E (zegary), Screen lub samodzielnych urządzeń FWT i MINC w wersji „D”. Przebudowa wiąże się wtedy z wymianą układów sterująco-pomiarowych z możliwością wymiany szafy sterującej na nową lub adaptowaniem starej szafy w zależności od wersji urządzenia.

Każdorazowo modernizacje wykonywane są w oparciu o oryginalne części zamienne producenta. Dodatkowo istnieje również możliwość przebudowy linii produkcji MAHA z użyciem nowoczesnego sterownika CERTUS.

Na wszelkie pytania dotyczące modernizacji linii produkcji MAHA odpowiedzą dyspozytorzy regionów serwisowych.

Post Zmodernizowane linie produkcji MAHA pracują już na SKP pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..


CERTUS w pełni przygotowany do zmian w przepisach

$
0
0

Konstruując CERTUSA założyliśmy jako priorytet, aby móc elastycznie i szybko reagować w sytuacjach, kiedy zmieniają się przepisy dotyczące sposobu przeprowadzania badań. A takie właśnie zmiany wymusi Dyrektywa nr 45. Chociaż w momencie powstawania tego tekstu końcowy zakres zmian w przepisach nie jest jeszcze dokładnie znany, to użytkownicy CERTUSA na pewno nie poniosą ryzyka niepotrzebnej wymiany urządzeń. Jako producent urządzeń zadbaliśmy o to już dużo wcześniej.

 

Archiwizacja i kalibracja

Archiwizowane będą wyniki pomiarów z urządzenia do badania hamulców i analizatora spalin lub dymomierza oraz dokumentacja fotograficzna dotycząca badania. Dane pomiarowe zbierane będą na dysku komputera, jednakże zachowana zostanie możliwość działania urządzeń pojedynczo. Już teraz CERTUS przystosowany jest do pracy w systemie komunikacji STM-Net zapewniającym archiwizację wyników pomiarów. Można spodziewać się wprowadzenia w polskim prawie jednolitego protokołu transmisji danych (jak np. w Niemczech, Francji czy we Włoszech). Jesteśmy dobrze przygotowani do tej operacji.

Urządzenia diagnostyczne podlegać będą w szerszym niż dotychczas zakresie okresowej kalibracji (nie należy mylić tego pojęcia z legalizacją). Chodzi o okresową kalibrację mechaniczną urządzeń. Serwis WSOP działający na terenie całego kraju już dzisiaj wykonuje ją przy każdym przeglądzie technicznym.

 

Obowiązkowa waga?

Być może wprowadzone zostaną wagi (dla samochodów powyżej 3,5t) oraz urządzenia do kontroli i ustawienia świateł nowej generacji. Wszystkie uniwersalne urządzenia rolkowe CERTUS (z uwagi na konstrukcję opartą o pełnowymiarowe skrzynie) przygotowane są do zamontowania tak zwanej wagi dynamicznej bez konieczności kosztownej przebudowy lub wymiany urządzenia.

Zmianie ulec mogą także zakresy pomiarowe urządzeń do pomiaru skuteczności i równomierności działania hamulców. Już teraz urządzenia CERTUS dysponują zakresem pomiarowym 40 kN – większym niż obecnie wymagany.

 

Aktualizacja oprogramowania

Cykliczne aktualizacje oprogramowania sterującego pracą linii CERTUS zapewniają jego użytkownikom łatwe dostosowanie starszych urządzeń do nowych wymagań. Odbywa się to w razie potrzeby przy okresowym przeglądzie technicznym urządzeń lub on-line.

Dyrektywa nr 45 podaje minimalną prędkość ruchu płyt szarpaka dla pojazdów o dmc powyżej 3,5t. Szarpaki CERTUS spełniają ten warunek.

 

Warto pamiętać, że wszystkie linie diagnostyczne dostarczone przez WSOP można w różnym zakresie modernizować (zarówno CERTUS, jak i te produkcji MAHA), a WSOP dysponuje w tym zakresie stosownymi certyfikatami zgodności.

Post CERTUS w pełni przygotowany do zmian w przepisach pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..

Korozja twój wróg!

$
0
0

Korozja to wróg niemal wszystkich urządzeń ze stali. Serwis WSOP wykonuje usługi kompleksowego remontu sprzętu, który ucierpiał od działania korozji, ale jego ogólny stan techniczny pozwala na dalszą eksploatację. Profesjonalna regeneracja przywraca sprzęt do pełnej sprawności.

remont_linii_diagnostycznej_wsop_1 W praktyce na działanie korozji narażone są szczególnie urządzenia montowane w podłodze: rolki hamulcowe, testery amortyzatorów, ale także podnośniki nożycowe. Główną przyczyną problemów są trudne warunki pracy.

Z naszych doświadczeń wynika, że najbardziej problem korozji odczuwają urządzenia na stacjach kontroli pojazdów. Szczególnie w okresie zimowym sprzęt pracuje zawilgocony, a ponadto topniejący śnieg z samochodów dostaje się do wnętrza urządzeń wraz z solą drogową. Mimo wykorzystania przez producentów dobrych technologii zabezpieczania sprzętu przed korozją upływ czasu i agresywne środki chemiczne robią swoje. Po kilku-kilkunastu latach nieuchronnie dochodzi do korodowania całych elementów

– mówi Adrian Kuśka, inżynier Serwisu WSOP.

remont_linii_diagnostycznej_wsop_2Jeżeli użytkowane urządzenie znajduje się w ogólnie niezłej kondycji technicznej warto zastanowić się nad jego kompleksowym remontem. Serwis WSOP przed regeneracją każdorazowo określa stan techniczny poszczególnych elementów, stopień ich zużycia, powstałe uszkodzenia i proponuje wykonanie remontu wg indywidualnie opracowanego zakresu prac i ich wyceny. Modernizacja może obejmować wymianę części mechanicznych, regenerację powłok lakierniczych czy kompleksowy remont obudów.

W przypadku remontu podnośników nożycowych w grę może wchodzić wymiana elementów układu hydraulicznego, przewodów, jak również regeneracja powłoki lakierniczej.

Serwis WSOP może wykonać doraźne naprawy u klienta, które nie będą wymagały demontażu. Przy większych, kompleksowych remontach konieczne jest zdemontowanie urządzenia.

remont_linii_diagnostycznej_wsop_3

Modernizacja z finansowego punktu widzenia jest dla klienta opłacalna w przypadku urządzeń drogich w zakupie i jeszcze nie nadmiernie wyeksploatowanych. Mam tu na myśli głównie linie diagnostyczne oraz podnośniki nożycowe. Sprzęt po regeneracji uzyskuje wówczas żywotność na kilka kolejnych lat. Dodatkowo po remoncie urządzenie jest tańsze w eksploatacji

– tłumaczy Adrian Kuśka.

Jeśli mowa o korozji, to z pewnością na zachowanie urządzeń w dobrym stanie ma wpływ także wykonywanie regularnych przeglądów. Pracownik Serwisu WSOP dokonując co pół roku inspekcji sprzętu w porę dostrzeże powstające ogniska korozji. Ich wczesne wykrycie pozwoli zabezpieczyć antykorozyjnie metalowe elementy, odsuwając konieczność wykonania kompleksowego remontu.

Jeżeli są Państwo zainteresowani usługą remontu urządzeń wystarczy skontaktować się mailowo lub telefonicznie z dyspozytorami regionów serwisowych.

Post Korozja twój wróg! pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..

Oprogramowanie linii CERTUS przekonuje kolejnych klientów

$
0
0

Podczas wyboru linii diagnostycznej dla stacji kontroli pojazdów inwestorzy coraz większą uwagę zwracają na funkcjonalność oprogramowania. I to nie tylko w kontekście nadchodzących zmian w przepisach, ale również znaczącym ułatwieniu w codziennej pracy.

Nie inaczej było w przypadku naszego wieloletniego klienta – firmy DIA-KAR z Rybnika. Podczas wyboru linii diagnostycznej inwestor zwracał uwagę na wysoką funkcjonalność oprogramowania. W tym względzie CERTUS spełnił jego oczekiwania, co zresztą podkreślali również diagności, kiedy odwiedziliśmy stację, aby wykonać zdjęcia obiektu. Szczególnie zwracali oni uwagę na prostotę pracy i graficzną przejrzystość programu, powołując się na doświadczenia w pracy z inną linią, uznanego niemieckiego producenta. Chwalili również procedurę badania pojazdów z napędem 4×4 – zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym.

Więcej na temat tej inwestycji można przeczytać tutaj.

Post Oprogramowanie linii CERTUS przekonuje kolejnych klientów pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..

Kto ma olej w głowie, ten wymienia olej w… podnośniku

$
0
0

Szybsze zużywanie się uszczelnień, większy pobór prądu, a w skrajnych przypadkach nawet zatarcie pompy – takie mogą być konsekwencje pracy podnośnika warsztatowego, w którym na czas nie wymieniono oleju hydraulicznego. Serwis WSOP zaleca cykliczne przeglądy oraz wymiany części i materiałów eksploatacyjnych w podnośnikach hydraulicznych.

PoDSC_4509dnośnik samochodowy to bardzo często podstawowe i najważniejsze urządzenie w każdym warsztacie czy też na stacji kontroli pojazdów. Dużą część podnośników – zarówno tych dwukolumnowych, czterokolumnowych, jak i nożycowych – stanowią urządzenia o napędzie hydraulicznym. Jak większość sprzętu wymagają one okresowych przeglądów, w tym także cyklicznej wymiany uszczelnień, węży, przewodów oraz oleju hydraulicznego.

Podczas pracy olej stopniowo traci swoje pierwotne właściwości. Mówiąc potocznie: „starzeje się.” W wyniku utleniania powstają substancje o charakterze kwasów, żywic i osadów węglowych. Z racji swojej dużej lepkości osadzają się one na ściankach układu hydraulicznego, tworząc powierzchnię podobną do papieru ściernego. Konsekwencją tego procesu jest powstawanie zwiększonego tarcia, co może w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do zatarcia pompy

– tłumaczy inżynier serwisu WSOP, Adrian Kuśka.

Posiadając wieloletnie doświadczenie w serwisowaniu podnośników Serwis WSOP zaleca wymianę oleju hydraulicznego co 2 lata, ale także przy każdej wymianie pompy i/lub siłowników. Z kolei węże hydrauliczne, ze względu na ich parcenie, zaleca się wymieniać co 5 lat. Podane okresy dotyczą przypadków, kiedy producent sprzętu nie określił zaleceń, odnośnie terminów wymiany oleju i przewodów hydraulicznych.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo u dyspozytorów regionów serwisowych.

Post Kto ma olej w głowie, ten wymienia olej w… podnośniku pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..

Wprowadzenie CEPiK 2.0, a urządzenia produkcji MAHA starszych typów

$
0
0

W polskich stacjach kontroli pojazdów funkcjonuje jeszcze pewna ilość kilkunastoletnich urządzeń produkcji firmy MAHA o oznaczeniach „E”, „Screen” oraz „Eurotest”. Ich użytkownicy pytają nas, jaki wpływ na możliwość użytkowania tych urządzeń ma wprowadzenie systemu CEPiK 2.0 planowane na 13 listopada 2017? Niektórzy z nich zaniepokojeni zostali plotkami, jakoby urządzenia starszych generacji nie mogły pracować z systemem CEPiK 2.0.

Odpowiadając w skrócie – wprowadzenie CEPiK 2.0 nie pociąga za sobą konieczności żadnych zmian w urządzeniach diagnostycznych.

Stacje kontroli pojazdów już teraz zasilają CEPiK danymi. W wersji 2.0 tego systemu będą również pobierać dane pojazdu przed wykonaniem badania. W związku z tym potrzebne są pewne modernizacje infrastruktury informatycznej w SKP (certyfikaty VPN oraz SSL dla oprogramowania obsługującego rejestr badań technicznych), jednakże nie wiąże się to z wydatkami. Stacja musi posiadać stałe łącze internetowe.

Jeśli któryś z diagnostów lub właścicieli stacji chciałby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do kontaktu z producentem oprogramowania obsługującego jego SKP. Szczegółowe informacje dostępne są również na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji – cepik.gov.pl.

Zmiany wprowadzane w listopadzie tego roku nie wprowadzają zmian w procedurach użytkowania samych urządzeń diagnostycznych. Nie wprowadza się żadnego połączenia urządzeń z systemem CEPiK. Oznacza to, że użytkownicy starszych urządzeń nie muszą obawiać się niespodziewanego przymusu wymiany na przykład istniejących rolek czy analizatora spalin na nowe. Oczywiście należy przypomnieć, że urządzenia w SKP zawsze powinny być użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i w trybie przewidzianym dla badań urzędowych, ale do tego zawsze Państwa zachęcaliśmy i wprowadzenie CEPiK 2.0 niczego tu nie zmienia.

Jeśli ktoś z Państwa byłby niepokojony plotkami, możecie Państwo zgłaszać takie przypadki do nas. Będziemy na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości i pytania.

Post Wprowadzenie CEPiK 2.0, a urządzenia produkcji MAHA starszych typów pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..

Remont, modernizacja czy wymiana urządzeń produkcji MAHA?

$
0
0

Spora część linii diagnostycznych produkcji MAHA użytkowanych na stacjach kontroli ma już kilkanaście lat, część dobiega nawet 20 lat pracy. Ich właściciele zastanawiają się nad dalszą eksploatacją bądź wymianą. Tego typu decyzjom sprzyjają także nadchodzące zmiany w systemie badań technicznych, które postawią przed stacjami nowe wymagania.

WSOP od wielu lat obsługuje i naprawia urządzenia produkcji MAHA. Posiadamy w tym względzie bardzo duże doświadczenie i chcemy się nim podzielić, aby klienci dokonali najlepszego (z ich punktu widzenia) wyboru, co do dalszego losu urządzeń.

Przede wszystkim podkreślenia wymaga fakt, że nie ma formalnego wymogu modernizowania bądź wymiany urządzeń. Unowocześnienie posiadanej linii diagnostycznej może jednak znacznie usprawnić i przyspieszyć prowadzenie badań technicznych.

Na obecna chwilę pracujące urządzenia produkcji MAHA spełniają wszystkie wymagania, jednak wiele z nich ma już pewne istotne techniczne ograniczenia. Chociażby w przypadku archiwizacji może to utrudniać pracę, a tym samym wydłużać czas badania.

– Wielu klientów w ostatnim czasie zgłasza się do WSOP w celu weryfikacji stanu urządzeń z prośbą o przedstawienie najlepszego rozwiązania ich modernizacji. Szczegółowo weryfikujemy kondycję linii, proponujemy kilka dostępnych rozwiązań, przedstawiamy porównanie kosztów oraz zalet poszczególnych wariantów. Sporządzenie takich kalkulacji pozwala klientowi podjąć decyzję „od ręki”, bądź przygotować się do przeprowadzenia inwestycji w późniejszym czasie – tłumaczy Adrian Kuśka, Inżynier Serwisu WSOP.

Na wszelkie pytania dotyczące modernizacji urządzeń MAHA odpowiedzą dyspozytorzy regionalni Serwisu WSOP. Dla każdego klienta przygotujemy indywidualną ofertę, dopasowaną do posiadanego urządzenia. Szczegóły dostępne są u dyspozytorów regionów serwisowych.

Post Remont, modernizacja czy wymiana urządzeń produkcji MAHA? pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..

Rolki hamulcowe CERTUS na zamówienie Mercedesa

$
0
0

Dobiega końca budowa i wyposażanie nowego serwisu pojazdów użytkowych Mercedes-Benz, który powstaje w Emilianowie (koło Radzymina) przy trasie S8. Specjalnie na zamówienie inwestora firma WSOP wyprodukowała i dostarczyła poszerzone rolki hamulcowe CERTUS CRB18.

Serwis WSOP może się pochwalić kolejnym dużym montażem wykonanym w autoryzowanym serwisie pojazdów użytkowych Mercedes-Benz. W Emilianowie była to specyficzna usługa, ponieważ obiekt ten jest wyposażony w topowe urządzenia, rzadko spotykane w warsztatach.

Na szczególną uwagę zasługuje urządzenie rolkowe CERTUS CRB18 zamontowane na okręgowej stacji kontroli pojazdów. Nasza firma wyprodukowała je specjalnie na zamówienie Mercedesa zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. Rolki CRB18 to urządzenie o zwiększonej wytrzymałości, co umożliwia badanie pojazdów o nacisku na oś nawet do 18t. Powiększone bębny rolek – szerokie na 1150 mm, o średnicy 262 mm – umożliwiają badanie najszerszych pojazdów poruszających się obecnie po polskich drogach. Urządzenie pracuje na stacji kontroli, dlatego przeprowadziliśmy również jego certyfikację.

Warto wspomnieć także o zamontowanym przez Serwis WSOP dużym podnośniku stemplowym firmy JAB (J.A. Becker und Söhne) do samochodów ciężarowych, ale również rozbudowanej instalacji do dystrybucji olejów i płynów eksploatacyjnych. Jest ona dodatkowo wyposażona w system monitoringu podpięty do centralnego systemu magazynowego Mercedesa.

Wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza umożliwia Serwisowi WSOP wykonywanie nietypowych zleceń, które przy ciągłym rozwoju techniki pojawiają się coraz częściej.

Post Rolki hamulcowe CERTUS na zamówienie Mercedesa pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..


[WARSZAWA] Kurs dla kandydatów na diagnostów, lipiec 2018

$
0
0

14 lipca 2018 roku o godzinie 9:00 rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia prowadzone będą w siedzibie Remo-Car (Grupa DBK) przy ulicy Zaborowskiej 1 w Święcicach koło Warszawy (przy DK92).

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć (teoretycznych i praktycznych): Grupa DBK | Remo-Car (IVECO, MAN), ul. Zaborowska 1, 05-860 Święcice

Terminarz szkolenia:

14-15.07.2018 Szkolenie podstawowe,

20-22.07.2018 Szkolenie podstawowe (część druga),

27.07.2018 Szkolenie specjalistyczne BUS100,

28-29.07.2018 Szkolenie specjalistyczne ADR,

04.08.2018 Szkolenie specjalistyczne GAZ,

05.08.2018 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

 

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post [WARSZAWA] Kurs dla kandydatów na diagnostów, lipiec 2018 pojawił się poraz pierwszy w W.S.O.P..

Kompleksowy serwis analizatorów spalin

$
0
0

Boisz się wysokich kosztów serwisu urządzeń diagnostycznych? Awaria analizatora spalin wcale nie musi oznaczać ani kosztownej wymiany urządzenia na nowe, ani nawet przymusowej wymiany bardzo drogich podzespołów. W takich przypadkach z pomocą przychodzi Warsztat Elektroniczny WSOP.

Firma WSOP oferuje możliwość naprawy uszkodzonych części, aby uchronić klienta przed kosztowną wymianą. Większość serwisów urządzeń diagnostycznych działających w Polsce, ze względu na brak odpowiedniego sprzętu i wiedzy lub stosowaną politykę handlową, proponuje tylko wymianę zepsutego modułu elektronicznego na nowy (czy wręcz wymianę całego urządzenia).

Doświadczony pracownik Warsztatu Elektronicznego, Mieczysław Florek ocenia, że większość modułów analizatorów spalin (MAHA, Capelec i innych) nadaje się do regeneracji.

– Wykonuję pełny zakres usług związanych z diagnostyką i naprawami: płyt głównych, modułów prędkości obrotowej oraz komór pomiarowych (czyszczenie cel, wymiana uszkodzonych nadajników i odbiorników torów gazowych i inne). Po wykonanych pracach analizator poddawany jest procedurze kalibracji i ponownej legalizacji w akredytowanym laboratorium – tłumaczy M. Florek.

W razie pytań dotyczących napraw analizatorów spalin prosimy o kontakt z dyspozytorami serwisu albo bezpośrednio z warsztatem elektronicznym.

Legalizacja analizatorów spalin, czyli naprawy to nie wszystko

Dla klientów korzystających z analizatorów spalin (MAHA, Capelec i innych) wymagających okresowej legalizacji działa w Serwisie WSOP specjalna komórka zajmująca się kompleksową obsługą związaną z przeglądami i legalizacją. Po zamówieniu usługi analizator zostanie od Państwa odebrany i po przeprowadzeniu właściwych czynności dostarczony w najkrótszym możliwym terminie. Na życzenie klienta możemy wypożyczyć analizator zastępczy.

W razie pytań dotyczących legalizacji analizatorów spalin prosimy o kontakt z Panem Mieczysławem Florkiem.

Post Kompleksowy serwis analizatorów spalin pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Jak długo powinno trwać badanie techniczne na SKP? [ARTYKUŁ TECHNICZNY]

$
0
0

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna – tak długo, aby była możliwość zbadania stanu technicznego pojazdu i określenia czy może być on użytkowany w ruchu drogowym. Zatem czas badania technicznego bez wątpienia zależy od typu samego badania, rodzaju pojazdu, wyposażenia SKP, organizacji stanowiska na którym przeprowadzane jest badanie oraz oczywiście umiejętności i rzetelności diagnosty.

Typ badania technicznego

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych na stacji kontroli pojazdów wykonywane są badania podstawowe oraz badania dodatkowe. Celem badań podstawowych jest sprawdzenie czy pojazd odpowiada warunkom technicznym określonym dla jego typu i przeznaczenia oraz ocena prawidłowości działania pojazdu. Innymi słowy diagnosta powinien sprawdzić czy budowa i wyposażenie pojazdu nie uległo zmianie w porównaniu ze stanem określonym w dokumentach homologacyjnych oraz czy na skutek eksploatacji pojazdu parametry techniczne określone w wymaganiach technicznych dla pojazdów nie uległy pogorszeniu w stopniu, który zagraża bezpieczeństwu użytkowania w ruchu drogowym i ochronie środowiska. Jeżeli diagnosta ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w badaniu pojazdu danej marki i modelu najczęściej decyzje dotyczące określenia stanu technicznego podejmuje na podstawie wyniku pomiarów i oględzin pojazdu porównując wartości poszczególnych parametrów  diagnostycznych z wartościami odpowiednimi dla danej grupy. Jeżeli w stu samochodach danej marki i modelu maksymalna wartość sił hamowania na kołach zawiera się w określonym przedziale to w sto pierwszym badanym egzemplarzy wartości powinny także zawierać się w tym przedziale. Zatem obowiązuje zasada – „te typy tak mają.” Wnioskowanie dotyczące stanu technicznego odbywa się wówczas z wykorzystaniem zasady automatyzmu. Przeprowadzający badanie nie zastanawia się jaka jest masa całkowita dopuszczalna pojazdu, jaka jest wartość wskaźnika skuteczności hamowania czy rozdziału sił hamowania pomiędzy osiami pojazdu. Decyzję dotyczącą stanu technicznego podejmuje poprzez przyrównanie wartości cech diagnostycznych do znanego mu zbioru wartości odpowiednich dla badanego pojazdu. Jeżeli jednak diagnosta ma sprawdzić stan techniczny pojazdu, z którego typem ma pierwszy raz do czynienia formułowanie wniosków dotyczących tego stanu już nie będzie takie łatwe. W tym przypadku rzetelnie przeprowadzone badanie techniczne na pewno będzie trwało dłużej.

Jeżeli podczas eksploatacji w pojeździe nie dokonywano istotnych modyfikacji (np. nie wyposażano samochodu w instalację zasilania gazem LPG), nie dokonywano napraw, których jakość wykonania mogłaby mieć wpływ na stan techniczny (np. napraw powypadkowych), to biorąc pod uwagę wiek oraz przebieg pojazdu, jego markę i model diagnosta jest w stanie określić na co powinien zwrócić szczególna uwagę podczas badania. Jeżeli badany model samochodu jest szczególnie podatny na korozję elementów nośnych, czy też często występują wycieki płynów eksploatacyjnych, a pojazd jest w szczególny sposób „przygotowany” do badania, tak aby ukryć usterki to prawidłowe określenie stanu technicznego może wymagać poświęcenia znacznie więcej czasu, niż w przypadku samochodu nieposiadającego takich wad. Czas niezbędny na prawidłowe określenie stanu technicznego będzie zależał także od wieku, przebiegu pojazdu (tego rzeczywistego, a nie „licznikowego”) oraz warunków w jakich był eksploatowany – czyli intensywności użytkowania. Dla wielu pojazdów w badaniach podstawowych można przyjąć zasadę „domniemania niewinności”. Jeżeli w danej grupie pojazdów o określonym wieku i przebiegu określony typ usterki nie występuje to istnieje duże prawdopodobieństwo, że badanym samochodzie, przedstawicielem tej grupy, taka usterka także nie wystąpi. Nie zwalnia to jednak diagnosty z przeprowadzenia badania w sposób rzetelny. Badanie to jednak będzie przebiegało znacznie szybciej.

W przypadku badań dodatkowych takie podejście do badań technicznych już nie jest takie oczywiste, zwłaszcza w przypadku, w którym została dokonana naprawa wynikająca ze zdarzenia powodującego odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń (po kolizji drogowej), lub w którym stwierdzono ślady uszkodzeń lub naruszenia elementów nośnych konstrukcji pojazdu mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowania. W takich przypadkach właściwsze jest zastosowanie zasady „domniemania winy” – jeżeli coś mogło zostać nieprawidłowo naprawione, zamontowane to jakość naprawy lub montażu powinna być bezwzględnie sprawdzona. Czas przeprowadzenia badania technicznego w takich przypadkach może się znacznie wydłużyć.

 

Rodzaj pojazdu

Czas niezbędny do przeprowadzenia badania technicznego jest sumą czasów wykonywania poszczególnych operacji oraz ich ilości. Im więcej elementów należy sprawdzić (nawet tylko podczas oględzin) tym dłużej będzie trwało badanie techniczne. Sprawdzenie pasów bezpieczeństwa w autobusie będzie trwało znacznie dłużej niż w samochodzie osobowym. Niestety w tym drugim przypadku czynność ta jest wykonywana niezwykle rzadko albo w ogóle pomijana. Pomiar sił hamowania na kołach w przypadku dwóch osi będzie trwał znacznie krócej niż w przypadku czterech osi i to w dodatku, gdy każda z tych osi jest napędzana. Oczywiście duży wpływ na czas przeprowadzenia pomiaru sił hamowania na kołach w przypadku nierozłączalnego napędu na wiele osi będzie miał typ urządzeń kontrolnych.

Rodzaj pojazdu determinuje nie tylko ilość niezbędnych operacji podczas badania, ale także czas przeprowadzenia wiarygodnych pomiarów. Jeżeli nie jest możliwe przeprowadzenie pomiaru sił hamowania na kołach, tak aby uzyskać wartości spełniające wymagania prawidłowego stanu technicznego np. ze względu na zbyt szybkie zablokowanie kół i w konsekwencji przerwanie pomiaru na skutek wyłączenia napędu rolek urządzenia kontrolnego, to diagnosta ma dwie możliwości albo przyjąć, że stan techniczny jest prawdopodobnie dobry (zasada „te typy tak mają”) albo sięgnąć po miernik siły nacisku na pedał hamulca lub co gorsza czujniki ciśnień w obwodach układu hamulcowego pneumatycznego („co gorsza” bo zajmuje jeszcze więcej czasu) i przeprowadzić ponownie pomiar sił hamowania na kołach z wykorzystaniem tych przyrządów. Niestety możliwość przeprowadzenia badania z wykorzystaniem tych przyrządów jest ignorowana nawet w przypadkach gdy mogłoby to np. uchronić przed uszkodzeniem opon podczas badania lekkich pojazdów na urządzeniach rolkowych uniwersalnych. Każda stacja kontroli jest wyposażona w tego typu urządzenia – prawie na żadnej nie są one wykorzystywane. Słowo „prawie” ma w tym przypadku wydźwięk bardzo optymistyczny.

Odrębnym zagadnieniem jest możliwość określenia stanu technicznego regulatorów sił hamowania na kołach. W samochodach do przewozu ładunków zwłaszcza klasy N3 prawidłowe działanie regulatorów regulujących maksymalne wartości sił hamowania na kołach w zależności od obciążenia jest niezwykle istotne dla zachowania się pojazdu podczas hamowania – zwłaszcza awaryjnego. Niestety SKP nie są wyposażane w urządzenia do symulacji obciążeń osi, a sugestie dotyczące badania sił hamowania na kołach przy pojazdach obciążonych ładunkiem o masie dopuszczalnej w praktyce są nie do zastosowania. Podobny problem dotyczy także autobusów, które także badane są bez obciążenia. Gdy jednak stanowisko kontrolne wyposażone jest w symulator obciążenia (np. tzw. „dociągacz osi”) pracochłonność przeprowadzanego badania znacznie wzrasta. Wzrasta jednak także wiarygodność oceny stanu technicznego.

 

Wyposażenie stanowiska kontrolnego

Ocena stanu technicznego pojazdu w dużej mierze zależy od stosowanej metodologii badania, która jest w dużej mierze związana z rodzajem stosowanych urządzeń. Do oceny metodologii, a zatem także do oceny urządzeń pomiarowych przydatne są dwa wskaźniki – technologiczności i podatności. Wskaźnik technologiczności jest to stosunek czasu samego badania do czasu sumarycznego obejmującego zarówno czas badania, jak i czas niezbędny do przygotowania urządzenia do badania i czasu badania. Charakteryzuje on zarówno urządzenia, jak i przyjętą metodologię czy organizację przebiegu badania na stacji. Bez wątpienia dla przeprowadzenia pomiaru sił hamowania na kołach w odniesieniu do siły nacisku na pedał hamulca czy ciśnień w układach pneumatycznych wskaźnik ten będzie mniej korzystny  w porównaniu do pomiaru tylko sił hamowania, jak to jest przeprowadzane podczas większości badań. Czas przygotowania urządzeń do badania jest znacznie dłuższy. Przy zastosowaniu urządzeń rolkowych do pomiaru sił hamowania na kołach przystosowanych do pomiaru sił w samochodach z nierozłączalnym napędem na więcej niż jedną oś wskaźnik ten będzie korzystniejszy w porównaniu do pomiaru sił przy konieczności podkładania pod koła osi niebadanych rolek wolnobieżnych umożliwiających swobodny obrót koła. Przy pomiarze sił hamowania na kołach w samochodach z napędem na wiele osi stosowana metodologia przeprowadzenia pomiaru, uzależniona od typu wykorzystywanego urządzenia, nie wpływa na wiarygodność wnioskowania dotyczącego stanu technicznego. W przykładzie pierwszym dotyczącym określenia zależności wartości mierzonej siły hamowania od siły nacisku na pedał hamulca czy ciśnienia powietrza w obwodach układu hamulcowego metoda krótsza w pewnych przypadkach może być mniej wiarygodna. Formułując wnioski dotyczące stanu technicznego badający musi pamiętać o tym, że ich słuszność będzie tylko mniej lub bardzie prawdopodobna. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że samochód, który pozytywnie został podczas badania zweryfikowany nie spowoduje zagrożenia w ruchu drogowym z przyczyn technicznych. Do oceny wiarygodności stosowanej metodologii służy wskaźnik podatności, który jest iloczynem wskaźnika technologiczności i prawdopodobieństwa tego, że stan techniczny zostanie określony prawidłowo. Zatem w wielu przypadkach wybór dłuższej metody badania daje więcej pewności, co do poprawności oceny. Określenie wskaźnika skuteczności hamowania podczas próby drogowej z użyciem opóźnieniomierza jest badaniem bez wątpienia szybkim, zwłaszcza dla samochodów ciężarowych czteroosiowych, jednak nie pozwala na wykrycie wszystkich usterek układu hamulcowego, np. nierównomierności siły hamowania na kole podczas jego obrotu.

Najkrócej trwają badania, które nie są wykonywane lub takie, w których stan techniczny określany jest na tzw. „oko” czyli tylko na podstawie oględzin. Niestety istnieje całkiem spora grupa typów pojazdów, których badanie techniczne jest albo niemożliwe do przeprowadzenia albo przy stosowaniu metod o bardzo małej wiarygodności jego rezultatów. Do grupy tej można zaliczyć: pojazdy ponadgabarytowe, pojazdy czterokołowe (quady), pojazdy trójkołowe, a także (dla większości stanowisk tzw. Uniwersalnych) zwykłe motocykle. Dokonując wyboru urządzeń, w jakie ma być wyposażone stanowisko kontroli wybiera się zarówno czas w jakim badanie może być przeprowadzone, a także wiarygodność rezultatów badań kontrolnych. Wybór urządzeń bardzo często także jest mocno związana z organizacją pracy stacji.

 

Organizacja pracy stacji

Podczas kontroli stanu technicznego pojazdu wykonywane są trzy grupy czynności: identyfikacja pojazdu i sprawdzenie stanu rzeczywistego z dokumentami pojazdu (1), pomiar wartości parametrów diagnostycznych z wykorzystaniem urządzeń kontrolnych (2) oraz szczegółowe oględziny pojazdu tzw. kontrola organoleptyczna z wykorzystaniem dodatkowych urządzeń (3). Wyniki pomiarów wartości parametrów diagnostycznych powinny w dużej mierze określać na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę podczas szczegółowych oględzin. Przejazd samochodem osobowym i pomiar poszczególnych parametrów na urządzeniach wchodzących w skład tzw. ścieżki diagnostycznej trwa kilka minut. Jeżeli to diagnosta kieruje samochodem jest on w stanie jednocześnie określić w jakim stanie technicznym są elementy i układy pojazdu np.: stan mocowania pedału hamulca, luz na kole kierownicy, działanie wspomagania układu kierowniczego, itp. Jeżeli badany samochód jest w dobrym stanie technicznym to także podczas oględzin szczegółowych potwierdzenie tego stanu nie jest czasochłonne.

Przy potokowym układzie stanowisk, gdy w układzie szeregowym stanowiska dla poszczególnych grup czynności znajdują się w takiej odległości od siebie, że jednocześnie może być badany więcej niż jeden pojazd, czas badania pojazdu zależy nie tylko od czasu przeprowadzanych czynności kontrolnych, ale także od czasu badania pojazdu, który znajduje się na stanowisku następnym. Czas wykonywania poszczególnych operacji podczas badania stanu technicznego zależy nie tylko od przyjętej metodologii w dużej mierze zależnej od typu stosowanych urządzeń i rodzaju badanego pojazdu, jego stanu technicznego, a także pojazdów badanych na stanowiskach przy potokowej organizacji pracy, ale także od doświadczenia i umiejętności przeprowadzającego badanie.

 

Czy można w ciągu kilku minut określić prawidłowo stan techniczny pojazdu?

„Prawidłowo” to znaczy z dużym prawdopodobieństwem, że wnioski dotyczące stanu technicznego pojazdu będą odpowiadały rzeczywistości. Odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być jednoznaczna. W przypadku samochodów osobowych o względnie dobrym stanie technicznym ryzyko przeoczenia usterki podczas badania podstawowego jest niewielkie, zwłaszcza gdy przeprowadzający badanie ma doświadczenie w diagnozowaniu pojazdów danej marki i modelu. Przy braku takich doświadczeń czas badania znacznie wydłuża się. Jak wykazały badania prowadzone od dziewiętnastu lat na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w niektórych przypadkach badanie techniczne rzetelnie określające stan samochodu osobowego w zakresie podstawowym z dołączonym badaniem układu zawieszenia można przeprowadzić w czasie 10 – 13 min (czas mierzony od rozpoczęcia czynności związanych z identyfikacja pojazdu do wyjazdu ze stanowiska kontrolnego). Krótki czas badania był możliwy do osiągnięcia na stanowiskach przeznaczonych do badania pojazdów o masie całkowitej dopuszczalnej do 3,5 t w układzie potokowym, dla pojazdów które znajdowały się w dobrym stanie technicznym. Jednak średnia długość czasu badania samochodów osobowych nie była mniejsza niż 15 min. W przypadku, gdy podczas badania została wykryta istotna usterka czas badania ulegał znacznemu wydłużeniu. W przypadku samochodów ciężarowych (N3) minimalny czas przeprowadzenia badania wynosił 18 min.

Można postawić pytanie o zasadność dyskutowania o czasie badania stanu technicznego. Czas ten zależy od bardzo wielu czynników, jednak w badaniu nie czas jest istotny, a jego wiarygodność. Prawdopodobieństwo, że zostanie podjęta prawidłowa decyzja dotycząca dopuszczenia pojazdu do ruchu zależy nie od czasu poświęconego na badanie, a od przyjętej metodologii kontroli dostosowanej do typu badanego pojazdu, wyposażenia stanowiska kontrolnego oraz przestrzegania przyjętych zasad przeprowadzania kontroli.

 

dr inż. Jan Filipczyk

Autor artykułu jest wykładowcą
na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej

Post Jak długo powinno trwać badanie techniczne na SKP? [ARTYKUŁ TECHNICZNY] pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Dyrektywa 45: użytkownicy CERTUSA śpią spokojnie

$
0
0

Linia diagnostyczna CERTUS została przygotowana do zmian w przepisach, które niesie ze sobą wdrożenie unijnej dyrektywy 2014/45/UE. Chociaż nawet dzisiaj końcowy zakres zmian w przepisach nie jest jeszcze dokładnie określony, to użytkownicy CERTUSA nie poniosą ryzyka niepotrzebnej wymiany urządzeń. Jako producent urządzeń zadbaliśmy o to już dużo wcześniej.

Projektując CERTUSA przyjęliśmy jako priorytet, aby móc elastycznie i szybko reagować w sytuacjach, kiedy zmieniają się przepisy dotyczące sposobu przeprowadzania badań. A takie właśnie zmiany wymusi Dyrektywa 2014/45/UE. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i niektórych innych ustaw przyjęty przez rząd i procedowany obecnie w sejmie, zakłada szereg zmian, spośród których kilka wydaje się być kluczowych. Wraz z projektem ustawy rząd przedstawił wstępne wersje rozporządzeń wykonawczych zawierających uregulowania szczegółowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze projektowane zmiany dotyczące urządzeń stanowiących wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Archiwizacja, kalibracja i dokumentacja fotograficzna

Archiwizowane będą wyniki pomiarów z urządzenia do badania hamulców i analizatora spalin lub dymomierza oraz dokumentacja fotograficzna dotycząca badania. Dane pomiarowe zbierane będą na dysku komputera, jednakże zachowana zostanie możliwość działania urządzeń pojedynczo. Już teraz CERTUS przystosowany jest do archiwizacji wyników pomiarów.

Okresowa kalibracja

Niektóre urządzenia (np. urządzenie rolkowe, waga, dymomierz, urządzenie do świateł) podlegać będą okresowej kalibracji mechanicznej (nie należy mylić tego pojęcia z legalizacją). Serwis WSOP działający na terenie całego kraju już dzisiaj wykonuje ją przy każdym przeglądzie technicznym.

Waga do pomiaru nacisku osi

Wprowadzone zostaną wagi (dla samochodów powyżej 3,5t). Wszystkie uniwersalne urządzenia rolkowe CERTUS (z uwagi na konstrukcję opartą o samonośne skrzynie) przygotowane są do zamontowania układu ważącego bez konieczności kosztownej przebudowy lub wymiany urządzenia.

Zmiana zakresu pomiarowego urządzeń do pomiaru sił hamujących

Zmianie ulegną zakresy pomiarowe urządzeń do pomiaru skuteczności i równomierności działania hamulców. Już teraz urządzenia CERTUS dysponują zakresem pomiarowym 40 kN – większym niż obecnie wymagany i zgodnym z projektowanymi wymogami.

Szarpaki

Dyrektywa nr 45 podaje minimalną prędkość ruchu płyt szarpaka dla pojazdów o dmc powyżej 3,5t w zakresie od 5 do 15 cm/s. Szarpaki CERTUS spełniają ten warunek. W razie wprowadzenia wymogu wymuszania przez szarpaki ruchu skrętnego kół będzie możliwe zmodernizowanie istniejących urządzeń.

Sprawdź wszystko zawczasu

Planowany okres przejściowy to 2 lata dla nowo budowanych stacji i 4 lata dla stacji istniejących. Warto pamiętać, że wszystkie linie diagnostyczne dostarczone przez WSOP (zarówno CERTUS, ale również MAHA) można w różnym zakresie modernizować, a WSOP dysponuje stosownymi certyfikatami zgodności.

Naszym zdaniem kluczowe jest możliwie najpełniejsze wykorzystanie okresów przejściowych w celu dostosowania posiadanych urządzeń do nowych wymagań. W tym celu warto zawczasu skontaktować się z Serwisem WSOP, którego przedstawiciele odpowiedzą na wszelkie wątpliwości i zasugerują Państwu najkorzystniejsze rozwiązania.

Post Dyrektywa 45: użytkownicy CERTUSA śpią spokojnie pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Zjazd Serwisu WSOP: szkolenie i integracja

$
0
0

Jak co roku serwisanci WSOP spotkali się na zjeździe serwisowym. Tegoroczne zebranie odbyło się w kilku odsłonach, a każda z nich dotyczyła innych tematów.

W pierwszej części serwisanci szkolili się z nowych rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych stosowanych w urządzeniach CERTUS.

– Skupiliśmy się głównie na systemie bezprzewodowego sterowania szarpakiem CERTUS CPD oraz omówiliśmy konstrukcję całego urządzenia. Jak zwykle przy tego typu okazji Technicy Serwisu przekazali wiele cennych uwag i sugestii dotyczących eksploatacji tego sprzętu – podsumował Inżynier Serwisu, Wojciech Piechaczek.

Kolejna część spotkania zatytułowana „Badanie amortyzatorów” była dobrą okazją do utrwalenia i pogłębienia wiedzy na temat poszczególnych metod badania i oceny skuteczności tłumienia amortyzatorów oraz dzielących ich różnic. Serwisanci rozmawiali także na tematy związane z wprowadzaniem zmian w systemie badań technicznych pojazdów na SKP.

Od kilku lat tradycją spotkań Serwisu jest część sportowo-rekreacyjna. Tym razem serwisanci WSOP mieli okazję rywalizować ze sobą kierując gokartami. Wyścigi odbyły się na zamkniętym torze kartingowym. W ryku hałasujących silników rozegrany został Turniej o Puchar Dyrektora Serwisu WSOP.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał także drobny upominek.

Post Zjazd Serwisu WSOP: szkolenie i integracja pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [LUBLIN], marzec 2019

$
0
0

25 marca 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia prowadzone będą w siedzibie PPT PKS Lublin przy ulicy Hutniczej 3.

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: PPT PKS Lublin, ul. Hutnicza 3, 20-218 Lublin.

Zajęcia praktyczne: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PPT PKS Lublin, ul. Hutnicza 3 (LU/005).

Terminarz szkolenia:

25-29.03.2019 Szkolenie podstawowe

06.04.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100

07.04.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

12.04.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

13.04.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ

14.04.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [LUBLIN], marzec 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [WIELUŃ], luty 2019

$
0
0

11 lutego 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia prowadzone będą w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu przy ulicy Traugutta 12 (Warsztaty Szkolne).

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: Zespół Szkół nr 2 im. J. Długosza (Warsztaty Szkolne), ul. Traugutta 12, 98-300 Wieluń.

Zajęcia praktyczne: Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów EWI/009/P, ul. Traugutta 12, 98-300 Wieluń.

Terminarz szkolenia:

11-15.02.2019 Szkolenie podstawowe

18.02.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100,

19-20.02.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

21.02.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ,

22.02.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [WIELUŃ], luty 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.


Mobilna stacja diagnostyczna CERTUS dla śląskich „krokodyli”

$
0
0

Firma WSOP dostarczyła mobilną stację diagnostyczną dla Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach. To specjalistyczne urządzenie pracuje w oparciu o elementy linii diagnostycznej CERTUS zamontowane w dedykowanym, w pełni automatycznie rozkładanym kontenerze. 25 stycznia 2019 miała miejsce oficjalna premiera MSD.

Już podczas prezentacji mobilnej stacji przedstawiciele ITD chętnie nazywali ją zielonym „transformersem”. Zdolność do samodzielnego rozładunku z pojazdu, automatyczny obrót wokół własnej osi, podnoszony dach, rozkładane najazdy i bezprzewodowe sterowanie – już sam proces rozkładania stacji w miejscu badania nasuwa skojarzenia z filmowymi wzorcami. Zwarta konstrukcja kontenera powoduje, że stanowisko kontrolne można używać na stosunkowo niewielkich powierzchniach, co pokazano ustawiając MSD na ograniczonej krawężnikami drodze.

Podczas prezentacji mobilnej stacji na parkingu obok autostrady A4 w Rudzie Śląskiej inspektorzy ITD zatrzymali oraz skontrolowali losowo wybrany pojazd ciężarowy.

– Mimo mrozu i silnego wiatru CERTUS wykazał niezawodne działanie w trudnych warunkach eksploatacji. Proces przygotowania MSD do prowadzenia kontroli drogowej trwa niespełna 15 minut od momentu przyjazdu na miejsce i rozpoczęcia wyładunku – powiedział Prezes Zarządu WSOP, Jarosław Cichoń.

Warto podkreślić, że mobilna stacja pracuje w oparciu o kluczowe elementy linii diagnostycznej CERTUS: rolki hamulcowe oraz szarpak. MSD posiada większość najważniejszych funkcji dostępnych w wersji linii przeznaczonej dla „stacjonarnej” okręgowej SKP, a przez to umożliwia badanie niemal wszystkich typów pojazdów, do których kontroli uprawniona jest ITD.

Podczas kontroli prowadzonych na drodze inspektorzy szczególnie doceniają łagodny rozruch rolek hamulcowych CERTUS i zmianę ich prędkości obrotowej sterowaną falownikami – bez uciążliwych szarpnięć pojazdem. Z kolei łatwy wyjazd ze stanowiska do badania hamulców w pełni obciążonych pojazdów umożliwia funkcja wspomagania wyjazdu, która lekko przyhamowuje rolki, zapobiegając jednocześnie ich nadmiernemu rozpędzeniu przez badany pojazd. Mobilna stacja diagnostyczna umożliwia także kontrolę działania tachografów oraz badanie pojazdów z napędem 4×4.

Sterowanie urządzeniami mobilnej stacji diagnostycznej oraz samym procesem jej rozkładania w miejscu planowanej kontroli umożliwiają trwałe i niezawodne piloty przemysłowe. Możliwa jest także obsługa rolek hamulcowych oraz dymomierza i analizatora spalin za pomocą tabletu z ekranem dotykowym.

Mobilną stację wraz z pojazdem ciężarowym służącym do jej przewozu zaprojektowała oraz dostarczyła firma WSOP w ramach przetargu. Koszt MSD to 1,2 mln złotych.

W uroczystej prezentacji stacji wzięli udział licznie zaproszeni goście. Byli to między innymi: Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek oraz prorektor Politechniki Śląskiej prof. Bogusław Łazarz.

Jednym z głównych zadań Inspekcji Transportu Drogowego jest ochrona uczciwej konkurencji w transporcie drogowym. Zastosowanie tego narzędzia z pewnością zwiększy skuteczność działania inspektorów, wpłynie na ograniczenie smogu komunikacyjnego w śląskiej metropolii, pozwoli też na bardziej skuteczne wychwytywanie pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

 

Post Mobilna stacja diagnostyczna CERTUS dla śląskich „krokodyli” pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [ŻYRARDÓW], kwiecień-maj 2019

$
0
0

22 kwietnia 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia teoretyczne prowadzone będą w siedzibie LKR Nowakowscy przy ulicy Pileckiego 80 w Żyrardowie.

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: LKR Nowakowscy, ul. Pileckiego 80, 96-300 Żyrardów.

Zajęcia praktyczne: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów WZY/011, ul. Tarczyńska 111 B, 96-320 Mszczonów.

Terminarz szkolenia:

22-26.04.2019 Szkolenie podstawowe

06.05.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100,

07-08.05.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

09.05.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ,

10.05.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [ŻYRARDÓW], kwiecień-maj 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Przenośne rampy dla pojazdów z niskim zawieszeniem

$
0
0

Firma WSOP wprowadziła do sprzedaży przenośne rampy, które ułatwiają bezpieczną obsługę pojazdów z obniżonym zawieszeniem. Wykonane z solidnego tworzywa rampy można wykorzystywać na wiele sposobów w każdym serwisie samochodów.

Pojazdy z obniżonym zawieszeniem pięknie się prezentują i są przyjemne w prowadzeniu, ale nastręczają specyficznych trudności podczas serwisowania. Problem zaczyna się, kiedy serwisant chce wjechać takim pojazdem na podnośnik, albo wsunąć łapy podnośnika pod dedykowane punkty podparcia. Czasami jest to po prostu niemożliwe, ponieważ może skutkować uszkodzeniem elementów samochodu.

– Tego typu pojazdów systematycznie przybywa na polskich drogach, dlatego warto pomyśleć o przygotowaniu się do ich bezpiecznej obsługi. Jedną z możliwości jest zastosowanie przenośnych ramp najazdowych – tłumaczy dyspozytor Serwisu WSOP, Wojciech Piechaczek.

Rampy mają wymiary 100 x 50 cm i występują w trzech wersjach różniących się wysokością (3, 4 i 5 cm). Sposobów na ich zastosowanie jest wiele, ale warto wspomnieć o dwóch podstawowych.

Sposób nr 1: Rampy są umieszczane przed i za podnośnikiem i pozwalają na zredukowanie kąta podejścia pojazdu, aby uniknąć kontaktu ze spojlerem lub elementami podwozia.

Sposób nr 2: Rampy są umieszczane pod kołami pojazdu, a to z kolei umożliwia bezpieczne wsunięcie ramion podnośnika pod pojazd i dopasowanie ich do punktów podparcia pojazdu.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zakupem ramp prosimy o kontakt z Magazynem WSOP (tel. 784-065-562, e-mail: magazyn@wsop.pl).

Post Przenośne rampy dla pojazdów z niskim zawieszeniem pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Kurs dla kandydatów na diagnostów [ŚLĄSK], czerwiec 2019

$
0
0

3 czerwca 2019 roku rozpocznie się kurs dla kandydatów na diagnostów, który zorganizuje wspólnie WSOP razem z firmą Motoconsilio. Zajęcia teoretyczne prowadzone będą w siedzibie POLCAR przy ulicy Nadrzecznej 1 w Kolonii Poczesnej.

Kurs dla kandydatów na diagnostów obejmuje zakres określony w rozporządzeniu ministra ds. transportu w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów:

  • szkolenie podstawowe,
  • szkolenie specjalistyczne BUS100,
  • szkolenie specjalistyczne ADR,
  • szkolenie specjalistyczne GAZ,
  • szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

W ramach kursu zapewniamy materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Koszt pełnego kursu dla kandydatów na diagnostów: 2000 zł brutto. Klienci WSOP otrzymują rabat 10 proc. W przypadku skierowania na kurs kilku osób istnieje możliwość negocjacji ceny.

Miejsce zajęć teoretycznych: POLCAR, ul. Nadrzeczna 1, 42-262 Kolonia Poczesna.

Zajęcia praktyczne: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów SCZ/016 (POLCAR), ul. Nadrzeczna 1, 42-262 Kolonia Poczesna.

Terminarz szkolenia:

03-07.06.2019 Szkolenie podstawowe

10.06.2019 Szkolenie specjalistyczne BUS100,

11-12.06.2019 Szkolenie specjalistyczne ADR,

13.06.2019 Szkolenie specjalistyczne GAZ,

14.06.2019 Szkolenie specjalistyczne SKIEROWANE, ZMIANY, IMPORT.

Rozpoczęcie zajęć każdorazowo o godzinie 9:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia: szkolenia@wsop.pl, tel. 608-333-574.

Post Kurs dla kandydatów na diagnostów [ŚLĄSK], czerwiec 2019 pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Klima i ogumienie – pamiętaj przed sezonem

$
0
0

Kalendarzowa wiosna już się rozpoczęła. W warsztatowym terminarzu oznacza to zdecydowanie więcej usług serwisu ogumienia oraz klimatyzacji. Serwis WSOP zachęca do wykonania przeglądu oraz kalibracji sprzętu oponiarskiego oraz urządzeń do serwisowania klimy, zanim przed warsztatem ustawi się kolejka samochodów. Sprawny sprzęt zagwarantuje zadowolenie klientów z wykonanej usługi oraz wysoki zysk dla warsztatu.

KLIMATYZACJA

DSC_4496Szczególnej uwagi wymagają urządzenia do serwisu klimatyzacji. Bardzo ważnym ich elementem jest układ filtrowania czynnika, i to właśnie jemu poświęcana jest szczególna troska podczas okresowego przeglądu. Konieczne jest również wykonanie kalibracji wag, aby każdorazowo napełniać układy w pojazdach właściwą ilością czynnika i oleju. Przeszkoleni serwisanci WSOP kontrolują także pompę próżniową. Jej sprawna praca umożliwia wykonanie podciśnienia w celu wyeliminowana z układu wilgoci i pozostałości zanieczyszczeń oraz sprawdzenia szczelności układu w samochodzie.

– Sprawne urządzenie do obsługi klimatyzacji zapewnia układowi chłodniczemu w pojeździe bezproblemową pracę. Nieskuteczne odfiltrowanie zanieczyszczeń może doprowadzić do uszkodzenia układu klimatyzacji w samochodzie i kosztowną reklamację złożoną przez klienta. W szczególności na usterki w takim przypadku narażony jest kompresor i elektrozawory. Nie warto ryzykować utraty klienta oraz reputacji warsztatu –

przekonuje dyspozytor Serwisu WSOP, Wojciech Piechaczek.

OGUMIENIE

DSC_1989AOkresowego przeglądu wymaga także sprzęt do serwisu ogumienia. Przez kilka tygodni „wysokiego sezonu” jest on eksploatowany od świtu do nocy, bez zbędnych przestojów. Awaria urządzenia w szczycie sezonu to najgorsza rzecz, jaka może się przydarzyć.

– Może się wydawać, że urządzenia do serwisowania ogumienia są proste i nie wymagają obsługi. Jest to jeden z mitów. Przed każdym sezonem tak intensywnej pracy należy wykonać przegląd urządzeń oraz wymienić elementy odpowiadające za jakość wykonanej usługi. Szczególnie zaś należy pamiętać o kalibracji wyważarek. Zaniechanie tych czynności może doprowadzić do częstych reklamacji, albo wręcz utraty klienta, który pojedzie na poprawkę do innego warsztatu –

podkreśla Wojciech Piechaczek.

Zdaniem specjalistów z Serwisu WSOP warto także ponownie przeszkolić pracowników. Krótkie przypomnienie zasad obsługi urządzeń pozwoli uniknąć potencjalnych problemów. Serwisanci WSOP nieraz spotykali się z sytuacją, kiedy to urządzenie (zgłaszane jako uszkodzone) działało w pełni sprawnie, a problemem była rutyna pracownika, bądź też fakt, że wcześniej pracował na innym sprzęcie.

Jak skorzystać z usługi okresowego przeglądu urządzenia do serwisu klimatyzacji?

Dla każdego klienta przygotujemy indywidualną ofertę na przegląd, dopasowaną do posiadanego urządzenia. Szczegóły dostępne są u dyspozytorów regionów serwisowych.

Post Klima i ogumienie – pamiętaj przed sezonem pojawił się poraz pierwszy w Wyposażenie stacji kontroli pojazdów.

Viewing all 86 articles
Browse latest View live